Depremzede yağmalanan evini gösterdi, isyan etti

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık depremlerde büyük yıkımın yaşandığı illerden biri de Hatay. Kentte hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürerken bir vatandaşın paylaştığı video sosyal medyada yankı uyandırdı.

Depremin ardından ilk kez evine giren vatandaş, tüm evinin yağmalandığını gördü. Kapıyı söktükleri, beyaz eşyaları ve kombiyi çaldıklarını fark etti. Twitter’da “Tostoyevski” kullanıcı adıyla paylaşım yapan vatandaş, şu sözlere yer verdi;

“Hatay-Defne’deki evimin son hali. Evi yağmalamışlar. Kapıyı komple söküp çalmışlar. Beyaz eşyaları, koltukları, çalmışlar. Kombiyi bile söküp çalmışlar. Buzdolabını bırakmışlar sadece. Sanırım onu da ağır olduğu için götürememişler.

Bir taşıma aracının aşağıda beklemesi ve en az birkaç kişinin de yukarıda bu çalışmayı yapması lazım. Bir evin eşyaları kaç saatte taşınır. Benim evim girdikleri kaçıncı evdir kim bilir…

Biz depremzedeler daha nelerle mücadele edeceğiz? Acılarımızla mı? Alamadığımız cenazelerle mi? Gittiğimiz şehirlerde 3-4 katına çıkan ev kiralarıyla mı? Hırsızlarla mı ? Çaresizlikle mi?

Enkaz altında kalan bütün hatıralarımız, geçmişimiz, “insanlığımız”, geleceğimiz… Ben tüm bunları alnımın teriyle, çocuğumun rızkından kısarak almıştım… Şimdi hangi “kurtarma ekibi” çıkarabilecek içimizdeki bu yaraları.

Hiçliğin tam ortasında hiç bir şeyim kalmadı canımdan başka… Ölenler mi kurtuldu? Kurtulanlar mı öldü? Lütfen bana bunun cevabını verin!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir