Altında ibre aşağı döndü!

Altın fiyatları, ABD’de açıklanan güçlü istihdam verisinin parasal sıkılaşmanın devam edeceği beklentileri ve tahvil getirilerindeki yükseliş karşısında yeniden yedi ayın dip seviyelerine doğru geriledi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1818 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1612 lira, çeyrek altın 2 bin 643 liradan satılıyor. 

DOLARDA KADEMELİ YÜKSELİŞ

Dolar/TL’de kademeli yükseliş devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 27,55, Euro/TL 28,89 seviyesinde işlem görüyor.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, JOLTS açık iş sayısı, ağustosta bir önceki aya kıyasla 690 bin artışla 9 milyon 610 bine yükselerek piyasa beklentilerini aştı.

Analistler, iş gücü talebinin bir ölçütü olan açık iş sayısındaki artışın, Fed’in sıkı para politikasına rağmen iş gücü piyasasında güçlü duruşun sürdüğüne işaret ettiğini belirtti.

Bugün ülkede açıklanacak ADP tarım dışı istihdam verisinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini aktaran analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının da takip edildiğini bildirdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Banka’nın faiz oranlarını “uzun süre” yüksek tutması gerektiğini belirterek, 2024’te bir faiz indirimi öngördüğünü söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise son derece güçlü bir iş gücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü aktararak, ABD ekonomisinin görünümü konusunda “çok iyimser” olduğunu ifade etti.

Uzun vadeli faiz oranlarının yüksek olmasının bir tehdit oluşturabileceğini belirten Yellen, “Yaptığımız tahmin, faiz oranlarının daha normal seviyelere doğru yükseleceğini varsayıyor ancak özellikle son birkaç ayda sadece 10 yıllık nominal faizlerde değil, aynı zamanda reel faizlerde de oldukça önemli bir artış görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Söz konu gelişmelerin ardından ABD hazine tahvillerinde hızlanan satışlarla yükselişine devam eden 10 yıllık tahvil getirileri, yüzde 4,85’e çıkarak Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviyesine geldi.

Analistler, ABD hazine tahvil getirilerindeki keskin yükselişlerin küresel pay piyasalarında satış baskısını artırdığını belirterek, yüksek tahvil faizlerinin ABD ekonomisini yavaşlatabileceği ve bu durumun da küresel ekonomiye etkileyeceğini hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x