Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: Sanat, Bursa’nın atan kalbidir

Sezon açılışında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlatıp, yeni sezonda yapılacaklar hakkında bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Şehrimizin her bir ilçesine, her bir köşesine kültür ve sanatı taşımaya gayret edeceğiz. Çünkü sanat, Bursa’nın atan kalbidir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2023-2024 kültür sanat sezonunu açılışı Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ünlü keman sanatçısı Canan Anderson’un mini konseriyle başlayan törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kültür ve sanatın, milletleri bir araya getiren ve ayakta tutan temel taşlar olduğunu söyledi. Bir toplumun, kültür ve sanat alanındaki derinliği, zenginliği ve birikimi ile ilerleyip, gelişebileceğini kaydeden Başkan Aktaş, zengin bir kültüre, özgün ve derinlikli bir sanat anlayışına, topluma yön verecek sanatçılara sahip olan milletlerin ne yaşarlarsa yaşasınlar küllerinden doğarak yeniden ayağa kalkmayı her zaman başardıklarına dikkat çekti. Binlerce yıllık köklü kültür birikimiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye’nin dünyada eşi benzeri olmayan bir kültürel mirasa sahip olduğunun altınızı çizen Başkan Aktaş, “Bursa’mız da bu alanlarda ülkemizin lokomotifidir diyebilirim. Doğal güzellikleri, köklü kültür arşivi ve tarihimize değer katan önemli isimleriyle ülkemize hoş bir renk ve ahenk katmaktadır. Yıldırım Gürses, Ressam Şefik Bursalı, Zeki Müren ve daha niceleri, kültür ve sanat hayatlarını burada mayalamış ülkemizin özel isimlerinden bazılarıdır. Ülkemizde hangi şehre gitseniz, geçmişten bir hikâye karşılar sizi. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Kars’tan Bursa’ya kadar Anadolu’nun her bir köşesinde farklı kimliklere, farklı inançlara rastlarsınız.  İşte biz bu denli geniş kültür yelpazesine sahip topraklarda, geçmişten geleceğe kurduğumuz köprülerle, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmak ve yarınlara aktarmak bizim asli misyonumuzdur” dedi.

“KÜLTÜR VE SANAT HERKES İÇİN, HER YERDE”

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlara en iyi hizmeti, her şartta ve zeminde sağlayabilmek için var güçleri ile çalıştıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Bu zengin kültürü uluslararası arenada tanıttığımızda aldığımız geri dönüşler gösteriyor ki, dünyanın şehrimizi daha çok tanımaya ihtiyacı var. Bu kültürden ve sanattan beslenmek için binlerce kilometre öteden gelen insanlar biliyorum. Hepsinin ortak görüşü, eşsiz değerlere sahip olduğumuzdu. İşte bu değerleri korumak ve ileriye taşımak bizim öncelikli sorumluluğumuz.  ‘Kültür ve sanat herkes için, her yerde’ sloganımız tam da burada anlam kazanıyor.” diye konuştu.

AZİM VE İNANÇLA 100’ÜNCÜ YIL

Konuşmasında Cumhuriyet’in 100’üncü yılına da ayrı bir başlık açan Başkan Aktaş, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden bir asır geçti. Ama biz bir asır değil, binlerce yıllık bir millet ve devlet olma şuuruna sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti kökleri derin, ulu bir çınar gibi büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Millî mücadelemizin Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimiz zorlu yollardan geçerek azim ve inançla 100’üncü yılına ulaştı. Elbette bu kolay olmadı. Bursalılar ‘puşide-i siyah’ hadisesini yakinen bilirler. Şehrimiz düşman zulmü altında büyük acılar yaşamış, bu acıların yankısı gazi meclise ulaşmıştı. Bu yüzden kürsüye Bursa’nın o kara günlerini temsil eden bir siyah örtü asıldı. Allah’a şükür o günleri geride bıraktık ama yaşanılanları unutmadık. Şimdi, geçmişimize daha sıkı sarılıyor ve birikimlerimizi geleceğe, ‘Türkiye Yüzyılı’na taşıyoruz” dedi.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ

Bursa’nın, Türk dünyasında kadim bir kent olduğunu ve bugün gelinen noktada, sınırlarını aşan, Türk dünyasına ışık tutan bir konumda bulunduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Bursa’mız, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilerek bu konumunu dünyaya ilan etmiştir. Bu unvanı almış olmanın gururunu hep birlikte yaşamıştık hatırlarsanız. Bu önemli görev doğrultusunda Türk kültürü noktasındaki güçlü altyapımızı kullanarak Büyükşehir Belediyemiz hamiliğinde hızlıca organize olup 2022 yılı içinde birçok etkinliğe imza attık. Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış töreni, Korkut Ata Film Festivali, Göçebe Oyunları, Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği ve birçok festival, konser, tiyatro, sergi, sempozyum gibi değerli faaliyetleri hayata geçirdik. Şükürler olsun ki, üstlendiğimiz bu görevi başarıyla ve gururla tamamlayıp, 2023 yılıyla birlikte bayrağı kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın Şuşa şehrine devrettik” diye konuştu.

“GÖNÜLLÜ İŞÇİLERİYİZ”

Özellikle çocuklara yönelik olarak düzenledikleri etkinlik ve çalışmalara da konuşmasında geniş bir yer ayıran Başkan Aktaş, “Bu toprakların sahip olduğu en kıymetli mimarlardan biri olan merhum Turgut Cansever diyor ki; ‘şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder.’ Belediyecilik anlayışımızı çocukların kültürel ve sosyal gelişimini önceleyen bir temel üzerine inşa ettik.” dedi.

200’DEN FAZLA ESER

Eğitim ve öğretim insanın her çağında devam eden kıymetli bir süreç olduğuna vurgu yapan Başkan Aktaş “Göreve geldiğimizde belediye kütüphanelerinde yaklaşık 35 bin eser ve bu eserlerden istifade eden 680 bin kitapsever vardı. Son 6 yılda Millet Kütüphanesi, Gezici Kütüphane, Açık Hava Kütüphanesi ve Niyazi Pakyürek Kütüphanesi’ni faaliyete geçirip, basılan kitap sayısını da arttırarak halkımızın kitaplara erişimini kolaylaştırdık. Çabalarımızla bugün 135 bini aşkın esere ve yılda 1 milyon 200 bin kullanıcıya ulaştığımızı gururla söyleyebilirim” diye konuştu.

AÇIK HAVA GALERİSİ

Bursa’nın adeta, sanatçıların köklü medeniyetten ilham alabildiği, eserlerini kolaylıkla dünyaya açabildiği bir açık hava galerisi olduğuna dikkat çeken Başkan Aktaş, “Her hafta binlerce ziyaretçiyi ağırladığımız sergilerimiz, değişen içerikleriyle yıl boyunca devam ediyor. Her biri birbirinden değerli eserleri, 2021 yılında hizmete açtığımız Zindankapı Güncel Sanat Galerisi’nde sergiliyoruz. Özellikle Sonsuzluk Kapıları ve Doğanın Algoritmaları dijital sergileri büyük ilgi odağı oldu. Bursa Kent Müzesi’nde bir başka sergimizin namı ise şehrin sınırlarını aştı. Acı bir hikâyeden arta kalan 4000 düğmelik koleksiyonun yer aldığı Nazif’in Düğmeleri Sergisi, Bursa’dan sonra 24. Uluslararası İstanbul Kültür ve Sanat Festivali kapsamında tüm dünyadan sanatseverlerle buluştu. Şefik Bursalı Klasik Sanatlar Merkezi’nde, İslami geometri, hat, tezhip, minyatür ve rokoko branşlarında Türkiye’nin önde gelen hocalarıyla ihtisas eğitimleri veriliyor” dedi.

SİNEMADA 400 BİN İZLEYİCİ

Yediden yetmişe herkesin en çok ilgi gösterdiği ve severek takip ettiği sinema ve tiyatro etkinliklerine de değinen Başkan Aktaş, “Son 6 yılda hem açık hava hem salon gösterimlerinde, 250’den fazla film ile 600’den fazla seans yaptık ve 400 bin izleyiciyi geçen sayılara ulaştık” diye konuştu.

TÜM DÖNEMLERİN VAZGEÇİLMEZİ; TİYATRO

Tiyatro’nun tüm dönemlerin en vazgeçilmez sanat dalı olduğunu ve Bursa için de ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Başkan Aktaş, “Orta oyunu kültürünün asırlardır yaşadığı, Hacivat ve Karagöz’ün doğduğu şehrimiz, aynı zamanda Türkiye’nin en köklü sahnelerinden birine, Bursa Şehir Tiyatrosu’na sahiptir. Düzenlediğimiz Ulusal İşçi Tiyatroları Festivali ile alın terini sahnede sanata dönüştürüyoruz. ‘Misafir’ adlı oyunumuz Almanya ile yapılan İşçi Anlaşması’nın 60’ıncı yılına özel düzenlenen Frankfurt Tiyatro Festivali’nde sahnelendi ve ödüle layık görüldü. Şehir Tiyatromuzun ‘Bir Adam Yaratmak’ adlı oyunu Necip Fazıl’ın bu eşsiz eserinin en iyi sahne performansı seçildi ve halen Türkiye’nin birçok tiyatrosunda sahneleniyor. Yine Kazakistan Tiyatro Festivali’nde geleneksel Türk tiyatrosundan ‘Meddah-i insan olma halleri’ oyunuyla ödül kazandık. Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içinde yürüttüğümüz Şehr-i yar projesi ile 5 farklı okulda öğrencilere sahneyi tanıma fırsatı tanıdık. Bursa’nın bir değeri olan, gönül sultanları oyununu sergilediler. Son 6 yılda 260 gösterimle 145 bine yakın tiyatro severe hizmet verdik ve vermeye de devam ediyoruz.” dedi.

FESTVİALLER ŞEHRİ

Konuşmasında, düzenledikleri festivallere de değinen Başkan Aktaş, “Geldiğimiz noktada Bursa’yı ulusal ve uluslararası alanda bir festivaller şehri yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. 10 gün 10 gece boyunca süren Evvel Zaman Masal Şenliği, 100 farklı anlatısıyla genç yaşlı herkesi masal dolu bir yolculuğa çıkardı. Önümüzdeki dönemde de şenliğimizin bu yolculuğunu sürdüreceğiz. Altın Karagöz Halk Dansları Festivali bugün 35’inci durağına ulaştı. Dünyanın sayılı organizasyonlarından biri olan Altın Karagöz; barış̧, kardeşlik ve hoşgörü kavramlarının Bursa’dan dünyaya yayılmasını sağlıyor. Şehrimizin kültürünü, renklerini, geleneklerini kısaca Bursa’yı anlatan her şeyi ipekle dokuduğumuz bir festivalimiz de var. Bu festivalde amacımız bu kültürel mirasın tanınması ve korunmasını desteklemek, yaygınlaşmasını sağlamak ve yeni yetenekleri keşfetmektir” diye konuştu.

HER PROJENİN TEMELİ; MÜZIK

Evrensel bir sanat dalı olan müziğin, hayata geçirdikleri her projenin temelini oluşturduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Yılın her günü evlerimizde, sokaklarımızda yankılanan şarkıların, Bursa gibi neşeli bir şehre ne kadar yakıştığını biliyoruz. Tam 61 yıldır devam eden köklü bir müzik festivalimiz var. Uluslararası Bursa Festivali pek çok ülkeden onlarca sanatçının eşlik ettiği dev bir organizasyon. Sanatçılarımız, şehrin farklı noktalarında kurduğumuz sahneler ile pek çok müziksevere hitap ediyorlar. Festivalden sonra sokak sanatçıları noktaları bir klasiğe dönüştü. Bursa sanatçıları yıl boyunca bu noktalarda performanslarını sergileyebiliyorlar. Uluslararası Piyano Festivali ile 8 farklı ülkeden 256 piyanisti halkımızla buluşturuyoruz. Bu, piyano severler için unutulmaz bir festival oluyor. Bursa müzikle yaşayan ve günün her saatinde müziği hayatın içine dâhil eden bir şehir. Hemen her gün, her köşede ve salonda, her etkinlik alanında mutlaka bir müzik organizasyonu düzenliyoruz. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, 23 Nisan Çocuk Korosu konserleri, Çalgıcı Mektebi ve Muhtarlar Korosu gibi pek çok alternatif müzik organizasyonumuz da yıl boyunca dinleyicileri ile buluşuyor. ‘Dikkat müzik çıkabilir’ organizasyonu ile şehrin muhtelif yerlerinde mini konserler düzenledik. Bu konserler halkımızda güzel ve hoş bir anı bıraktı. Müzik şehrimizin her anında var ve dinlemek kadar öğrenmeye, çalmaya ve söylemeye de istekli bir halkımız var. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği kurslarımızda gitar, bağlama, keman, klavye, bateri, ney ve klarnet gibi eğitimler veriliyor. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz ‘çalgı reviri’ ile vatandaşlarımız, enstrümanlarının bakım ve onarımı noktasında bizden destek alabilecekler” dedi.“YÜREĞİMİZ YANGIN YERİ”

Filistin’de yaşanan katliam ve soykırıma da dikkat çeken Başkan Aktaş, “Acımız büyük, yüreğimiz yangın yeri. Müslüman kardeşlerimiz için üzülüyor, onlar için dualar ediyoruz. Onlar bu denli bir zulüm altındayken, şu sıralarda gerçekleştirdiğimiz anma etkinliklerimizde daha hassas bir yaklaşım sergiliyoruz. Sanat, en karanlık zamanlarda bile umudu, güzelliği ve toplumsal değişimin sesini duyuran evrensel bir dil olmuştur. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz kültür sanat festivalimiz, umudun, dayanışmanın ve barışın, sanat yoluyla bir araya getirilebileceğini vurgulama amacı da taşımaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak ‘kültür ve sanat herkes için her yerde’ anlayışımızla yolumuza devam edecek, şehrimizin her bir ilçesine, her bir köşesine kültür ve sanatı taşımaya gayret edeceğiz. Çünkü sanat Bursa’nın atan kalbidir” dedi.

Başkan Aktaş, konuşmasında yüzyılın deprem felaketine de değinerek, deprem bölgesindeki vatandaşları da unutmadıklarını, Evvel Zaman Masal Şenliği ve Sokak Oyunları Şenliği’ni deprem bölgelerine taşıyarak afetzede çocuklara moral vermeyi de ihmal etmediklerini sözlerine ekledi.

Başkan Aktaş, konuşmasının sonunda tüm bu kültür sanat faaliyetlerinden görev alan tiyatrocu, müzisyen ve kültür sanat ekibini sahneye davet edip, “Sizlerin huzurunda, bu vazifeyi birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışma arkadaşlarıma, sanatçı dostlarıma ve emeğimizi her zaman takdirle ve teveccühle karşılayan siz değerli Bursalılara, sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2023-2024 kültür sanat sezonu açılışı, Sedat Anar’ın ‘Alemlerin Sesleri Dinletisi’ ile tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir