Gambiya milli takımı uçakta ölümden döndü: Korku dolu anlar kamerada

Gambiya Milli Takımı, Afrika Uluslar Kupası C Grubu ilk maçında Senegal ile karşılaşmak için turnuvanın düzenleneceği Fildişi Sahili’ne gitmek istedi ancak yaşanan büyük tehlike sonrası takım, ülkesine geri döndü.

UÇAKTA KORKUTAN DAKİKALAR

Karşılaşmanın oynanacağı Charles Konan Banny de Yamoussoukro Stadyumu’nun bulunduğu Fildişi Sahili’ne uçakla seyahat eden Gambiya Milli Takımı, yaşadığı büyük tehlikeyle futbolseverleri korkuttu. Uçuş esnasında uçaktaki oksijen eksikliği nedeniyle birçok futbolcu baygınlık geçirdi. Takımdaki diğer futbolcular ise oksijenin düşmesi nedeniyle zor anlar yaşadı.

COLLEY’NİN ZOR ANLARI

Beşiktaşlı futbolcu Omar Colley de yer aldığı uçakta oldukça zor dakikalar geçirdiği, fazlasıyla terlediği ve nefes almakta güçlük çektiği görüldü. Ayrıca Ankaragücü’nün santrforu Ali Sowe da uçakta yer alıyordu. Yaşanan büyük tehlike sonrası uçağın Gambiya’ya geri döndüğü belirtildi.

Senegal – Gambiya karşılaşması, 15 Ocak Pazartesi günü TSİ 17.00’de oynanacak.

FUTBOL TAKIMLARININ YAŞADIĞI UÇAK KAZALARI

4 Mayıs 1949 – 4 kez İtalya Ligi Serie A’da şampiyon olan Torino takımı, uçak kazasında 22 kişiyi kaybetti. Bu kişilerin 18’i takımın oyuncusuydu.

6 Şubat 1958 – İngiliz futbol devi Manchester United’ın Münih’te geçirdiği uçak kazasında sekiz futbolcu yaşamını yitirdi. Menajer Matt Busby’ye atfen “Busby’nin bebekleri” olarak bilinen yaş ortalaması genç takımdan beklentiler çok büyüktü. United da tıpkı Torino gibi uzun süre bu kazanın şokunu atlatamadı.

3 Nisan 1961 – Şili birinci lig takımlarından Green Cross’u taşıyan uçağın Las Lastimas Dağları’na çarpması sonucu sekiz futbolcu ve teknik kadrodan da iki kişi olmak üzere toplam 10 kişi öldü.

26 Eylül 1969 – “The Strongest” adlı Bolivya futbol takımını taşıyan uçak Viloco’da kaza yaptı. Kazada, 16 oyuncu ve iki kulüp çalışanının yanı sıra Teknik Direktör Eustaquio Ortuno da öldü.

8 Aralık 1987 – Peru birinci lig takımı Alianza Lima’nın başkent Lima’da geçirdiği kazada yaşamını yitirenler arasında Teknik Direktör Marcos Calderon ve 16 oyuncusu da vardı.

28 Nisan 1993 – Zambiya milli futbol takımı, Gabon’un Libreville kentinde geçirdiği uçak kazasında 18 oyuncu ve beş yöneticisini kaybetti.

29 Kasım 2016 – Brezilya Birinci Futbol Ligi takımlarından Chapecoense`nin futbolcuları ve teknik ekibini taşıyan uçak, 29 Kasım 2016`da Kolombiya`nın Medellin kentinde çakıldı. Dağlık araziye düşen uçakta bulunan 77 kişiden (9`u mürettebat, 68`i yolcu) 71`i hayatını kaybetti. Chapecoenseli futbolculardan Alan Ruschel, Helio Neto ve Jackson Follmann ise kazadan sağ kurtuldu. Chapecoense kafilesi, Sudamericana Kupası finalinin ilk ayağında karşılaşacağı Atletico Nacional maçına gitmek için havalanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir